Press "Enter" to skip to content

Zamawiałam odpowiednie nagrobki

Justyna Zawicka 0

Śmierć bliskich osób zawsze jest smutnym wydarzeniem, jednak trzeba zająć się wtedy wieloma sprawami urzędowymi i innymi. Również do rodziny należy wyprawienie pogrzebu. Trzeba wszystkich powiadomić, znaleźć salę na stypę, księdza do odprawienia mszy, jak również zamówić nagrobki.

Nagrobki były skromne

nagrobki mazowieckieNagrobek dla mojego dziadka musiał być skromny i zwyczajny. Dziadek nie lubił nigdy żadnych dekoracji, ani na pewno nie chciałby mieć wielkiego grobowca. Wolał rzeczy proste i klasyczne. Dlatego też jak oglądałam nagrobki mazowieckie to szukałam właśnie czegoś takiego. Wybrałam chyba najprostszy model z oferty jaką miała lokalna firma kamieniarska. Nagrobek został wykonany z ciemnego granitu, położony blat był prostokątny, a stojący był kwadratowy i lekko zaokrąglony na szczycie. Na tablicy nagrobnej widniały jasne litery z imieniem i nazwiskiem dziadka,a jak również z datą urodzin i śmieci. Taki pojedynczy nagrobek zyskał aprobatę całej rodziny. Jednak trzeba było na niego poczekać. Na samym pogrzebie nie ma jeszcze pomnika, bo jego wykonanie zajmuje sporo czasu. Kamień często musi zostać sprowadzonym, a potem pocięty, szlifowany i ozdobiony. Na pogrzebie usypuje się tylko górkę ziemi i układa się kwiaty. Potem ekipa z zakładu kamieniarskiego przyjeżdża kiedy nagrobek jest gotowy, sprząta pozostałości po pogrzebie i ustawia nagrobek. Musi być dobrze wykonane podłoże, żeby nagrobek się nie przewracał, a woda z niego dobrze spływała, bo inaczej będą tworzyły się plamy i zacieki.

Dobrze że udało mi się znaleźć dobrą firmę kamieniarką, która w przyzwoitej cenie wykonała skromny i stylowy nagrobek dla mojego dziadka. Rodzina powiedziała, że to dobry wybór i nie warto byłoby inwestować w jakieś wymyślne wielkie i zdobione nagrobki. Taki jest najlepszy.