Press "Enter" to skip to content

Zabudowy szklane jako element krajobrazu

Ania Ogrocka 0

Wieżowce jeszcze do niedawna kojarzyły nam się tylko z amerykańskimi produkcjami. W takich wieżowcach często rozgrywała się akcja filmu, było jakieś porwanie lub atak.

Zabudowy szklane w różnych miastach i państwach

zabudowy szklaneW Stanach Zjednoczonych naprawdę jest wiele takich budowli. To nowoczesne budownictwo ma naprawdę wiele plusów. Przede wszystkim zbliża do siebie ludzi. W takich wieżowcach pracują tysiące osób i siłą rzeczy czasem na siebie wpadną. W dobie internetu i życia online, to naprawdę duży plus. Ludzie wówczas nie tylko zapoznają się na popularnych portalach społecznościowych, ale i w realnym życiu. Jednak takie wieżowce to poważne inwestycje i trzeba również o nie dobrze dbać. Nie wyobrażam sobie pracować przy myciu okien w takim budynku.
Zamawiane przez nich lustra na wymiar mają po dobrych kilka metrów i od samego patrzenia na nie człowiek słabnie. W takim wieżowcu wszystko opiera się na założeniach modernistycznych. Mała powierzchnia wykorzystana jest do maksimum. W jednym takim budynku znajduje się nawet kilkadziesiąt firm, które prężnie działają zaraz obok siebie. Na każdym piętrze są drzwi szklane, a przy wejściu obowiązkowo drzwi przesuwne. Pięter mamy nawet z dwadzieścia lub trzydzieści. Obowiązkowo są więc windy. Często są to proste windy przypominające solidne zabudowy szklane – Warszawa. Ja jestem zwolenniczką prostych wind, a te przezroczyste po prostu wywołują u mnie strach. Najbardziej chyba przerażają mnie windy zewnętrze i podziwiam każdego kto ma odwagę do nich wsiąść. Dziś bardzo popularne jest szkło hartowane i właśnie w takich wieżowcach mamy szkło hartowane na wymiar. Dzięki temu nie uszkodzą go np. ptaki . W mieście takim Warszawa spotkamy już kilka takich wieżowców.

Na razie jednak Polska jest trochę w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Być może za kilkadziesiąt lat coś zmieni się w naszym budownictwie.