Press "Enter" to skip to content

Wykrywacze ratują życie

Maniek Legowski 0

 

Niewypałów z czasów II Wojny Światowej jest jeszcze dużo na polskich ziemiach, przekonało się o tym wielu rolników, którzy podczas prac na polu, natknęli się na różnego rodzaju pociski, miny oraz inne – groźne dla życia – materiały wybuchowe. Co należy zrobić w sytuacji, gdy natkniemy się na coś, co wygląda na niewypał z czasów wojny? 

Minę rozbroić może tylko saper z wykrywaczem

bezzakłóceniowy wykrywacz materiałów wybuchowychNa minę bądź inny materiał wybuchowy możemy trafić zarówno w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, jak i podczas spaceru po lesie. Dlatego zawsze należy być czujnym i zachować zdrowy rozsądek, gdy na swojej drodze zobaczymy coś, co przypomina nam pocisk lub granat. Pierwszą i najważniejszą czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest oddalenie się od dziwnego przedmiotu możliwe jak najdalej. Jednak należy to zrobić spokojnie, aby podczas gwałtownej ucieczki nie kopnąć miny bądź w żaden inny sposób jej nie uszkodzić. Kolejnym krokiem (gdy już będziemy w bezpiecznej odległości od niebezpiecznego znaleziska), należy zadzwonić do służb zajmujących się detonacją tego typu rzeczy, czyli do saperów, którzy posiadają bezzakłóceniowy wykrywacz materiałów wybuchowych, pozwalający na dokładniejsze sprawdzenie całego obszaru (może się okazać, że znajdujemy się na polu minowym, które ostało się od czasów II Wojny Światowej). Detektory, którymi posłużą się saperzy, dokładnie wskażą miejsce, w którym znajdują się ewentualne pozostałości niewypałów oraz pozwolą oszacować stan znalezionych już materiałów wybuchowych. Kolejnym krokiem jest zabranie pocisku na odpowiedni plac lub – jeśli nie jest możliwe przemieszczenie – dokonanie bezpiecznej eksplozji.

Apelujemy zatem o rozwagę. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie rozbrajać bomy, ani przebywać w jej otoczeniu zbyt długo. Zabronione jest również fotografowanie się z niewypałem, przenoszenie go w inne miejsce oraz dotykanie jakiejkolwiek jego części, ponieważ w innym przypadku może się to skończyć tragicznie.