Press "Enter" to skip to content

Wygodne odkurzanie jest możliwe

Olaf Niewiadomski 0

Denerwują Was rury odkurzacza na podłodze albo brak sensownego miejsca, w którym można schować urządzenie po wykonanym sprzątaniu? Jest sposób, by tę kwestię rozwiązać dużo wygodniej. To system centralnego odkurzania, coraz bardziej popularny w domach oraz mieszkaniach.

Dlaczego centralny odkurzacz ułatwia życie?

centralne odkurzaczeWarto więc zastanowić się nad zamontowaniem centralnego odkurzania. Na czym polega działanie tego systemu? W skrócie wygląda to tak – centralne odkurzacze to urządzenia, które umieszcza się na przykład w piwnicy lub kotłowni. Od nich biegnie rura, a w zasadzie rury, które rozprowadzone są w całym domu. Trafiają do salonu, sypialni czy kuchni. Otwory w ścianie służą do tego, by za ich pośrednictwem podłączyć końcówkę odkurzacza do rury, po czym włącza się urządzenie i sprząta. Tyle. Szybko i przyjemnie można w ten sposób zadbać o porządek w domu lub mieszkaniu. Jakie są zalety centralnego odkurzania? Przede wszystkim wspomniana łatwość sprzątania. Inna kwestia to zaoszczędzone miejsce. Nie trzeba chować całego odkurzacza w schowku, ponieważ główne urządzenie znajduje się daleko. Kable nie leżą na podłodze, a my unikamy potykania się o nie. Kolejna istotna kwestia to hałas, a w zasadzie jego brak. Odkurzacz centralny działa cicho, choćby dlatego, że wspomniana główna jednostka umieszczona jest z dala od naszego położenia. Okazuje się, że nawet telewizję można oglądać przy jednoczesnym sprzątaniu. To z pewnością komfortowe rozwiązanie. I jeszcze kwestie zdrowotne. Odkurzanie centralne na pewno jest zdrowsze dla alergików, gdyż kurz nie unosi się w powietrzu, a zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do rur i do urządzenia w garażu czy piwnicy.

Warto podkreślić, że od nas zależy, jak pojemny i wyposażony w jakie funkcje będzie wybrany przez nas odkurzacz centralny. Są choćby urządzenia, które pokazują stopień zapełnienia zbiornika na zanieczyszczenia albo informują o konieczności zmiany filtra. W tego typu instalacje najlepiej zaopatrzyć się na etapie budowy domu, ewentualnie podczas dużego remontu. Trzeba bowiem sporej ingerencji w ściany czy podlogi.