Press "Enter" to skip to content

Współczesna hodowla świń w Polsce

Zosia Moszka 0

Dziś na polskich wsiach mamy wiele dużych, mocno rozbudowanych gospodarstw rolnych. Zazwyczaj prócz ziemi rolnicy posiadają również liczne hodowle krów, świń i wielu innych gatunków zwierząt. Hodowla świń jednak jest najbardziej rozpowszechniona i wciąż udoskonalana.

Jak dziś wygląda hodowla świń?

wentylatory do chlewniNa pewno zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko zmienia się za sprawą większej świadomości człowieka, zwiększającego się poziomu jego humanitarności, ale i wielu przepisów prawnych, które precyzują jakie wymagania taka hodowla musi spełniać. Dziś świnie w chlewni mają naprawdę dużo miejsca. Umieszczane są w specjalnych wygrodzonych miejsca, gdzie przebywa po kilka sztuk. Czasem w razie konieczności umieszcza się je pojedynczo. Chlewnia nie przypomina nam obrazka z dawnych filmów. Zawsze jest czysta, wysprzątana, dba się o każdy detal. Są montowane nawet specjalne wentylatory do chlewni, które sprawiają, że nie czujemy niemiłych zapachów. Bowiem to zapach najczęściej w takich miejscach przeraża ludzi. Dziś hodowcy świń doskonale zdają sobie sprawę z tego, że taka hodowla jest ich wizytówką. Dlatego przykładają dużą wagę również do tego, jakie zapachy się w tym miejscu unoszą. Ponadto jest to również spory komfort dla świń, które wciąż mają napływ świeżego powietrza. Takie innowacyjne rozwiązania wprowadza coraz więcej rolników, ponieważ wpływają one na ich prestiż w świecie hodowców świń. Bez wątpienia to nowoczesne rozwiązanie to jakiś wydatek, lecz zwracający się z nawiązką.

Dziś hodowla świń nie wygląda tak jak na starych polskich filmach. Hodowcy przykładają się do prowadzenia całego przedsięwzięcia i starają się zapewnić świniom jak najlepsze warunki. Między innymi inwestując w nowoczesne wentylatory do chlewni i dbając o czystość, i porządek.