Press "Enter" to skip to content

Wskazania do noszenia szkieł kontaktowych – wizyta u okulisty

Ola Bednarz 0

Najczęściej a gabinecie okulistycznym pojawiamy się już jako dzieci i nie pamiętamy naszej pierwszej wizyty, lub kojarzymy ją ze standardowym badaniem ostrości widzenia czarnych rysunków lub cyfr na tablicy.

Szkła kontaktowe korygują wzrok

szkła kontaktoweJednak obecnie zarówno diagnostyka, jak i sprzęt okulistyczny są na bardzo zaawansowanym poziomie i nawet podstawowe badanie wzroku wygląda zupełnie inaczej, niż kiedyś. Kiedy podejrzewamy wadę wzroku, mamy problem z widzeniem, lub pojawiają się jakieś inne dolegliwości oczu, umawiamy się na wizytę u okulisty. Czego możemy się po niej spodziewać? Rozpoczyna się zawsze wywiadem celem rozpoznania historii i ewentualnych źródeł naszych problemów. Kolejno, lekarz pyta, czy nosiliśmy kiedykolwiek okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe jednodniowe. Może wykonać od razu badanie dna oka specjalnym przyrządem, który uwidacznia poprzez szkło powiększające i światło, uszkodzenia np. siatkówki, lub stany zapalne. Stan dna naszych oczu może wiele powiedzieć lekarzowi na temat innych schorzeń (np. nadciśnienie). Używana soczewka kontaktowa powinna być zdjęta przed tym badaniem. Okulista ma także możliwość zmierzenia ciśnienia oka, tutaj wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy mogą wskazywać na choroby. Badanie jest bezbolesne, ale dyskomfort może budzić dotknięcie powierzchni gałki ocznej specjalnym przyrządem. Płyny do soczewek polecane przez okulistów zazwyczaj można zakupić bezpośrednio po wizycie, jeśli otrzymamy wskazania co do noszenia szkieł. Badanie pola widzenia czy ostrości może wskazać na krótkowzroczność, lub inne schorzenia.

W trakcie wizyty mierzone są różnego rodzaju szkła korekcyjne, na podstawie czego okulista dopasowuje szkła odpowiednie do naszej wady. Czasami przed badaniem zaleca się zakropienie oczu atropiną, która ułatwia przeprowadzenie badania.