Press "Enter" to skip to content

Wpływ urządzeń samohamownych na zwiększenie bezpieczeństwa

Gracjan Lukierski 0

Przy pracy na wysokościach najważniejsze jest, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Wybierając system asekuracyjny, warto wybrać takie urządzenie, które zapewni ograniczenie odległości i siły spadania z wysokości, jak i swobodne poruszanie się użytkownikowi.

Rodzaje urządzeń samohamownych

urządzenia samohamowneCzęste zmiany stanowiska roboczego to największe zagrożenie upadkiem przy pracy na wysokościach. Przepisy BHP przy pracy w takich warunkach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Jak wybrać właściwe urządzenia samohamowne? Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, czy narzędzie posiada wymagane atesty do pracy w poziomie lub w pionie i poziomie. Można wybrać dwa rodzaje konstrukcji obudowy, z materiałów termoplastycznych, o małej masie albo z aluminium, zapewniającego większą trwałość. Do pracy w trudnych warunkach, które mogą uszkodzić delikatniejsze urządzenia, należy wybrać takie z zamkniętą konstrukcją i z linką wykonaną z materiałów syntetycznych. Gwarancją bezpieczeństwa są urządzenia wyposażone w system wyciągania, który usprawnia czynności ratunkowe w ograniczonych przestrzeniach. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość zamontowania urządzenia do szelek bezpieczeństwa. Niektóre modele zawierają funkcję automatycznego lub ręcznego opuszczenia użytkownika, po zatrzymaniu upadku oraz funkcję umożliwiającą wymianę zespołu linki asekuracyjnej w terenie. Polecam wybrać urządzenie, wykorzystujące części popularne wśród innych modeli i takie, które umożliwia przeprowadzenie przeglądu poza autoryzowanym serwisem.

Branża budowlana, dekarska i ciężki przemysł nie mogą się obejść bez profesjonalnych systemów asekuracyjnych. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma miejsca na półśrodki i oszczędności względem jakości zabezpieczeń. Lepiej przestrzegać przepisów BHP, niż później mierzyć się z konsekwencjami ich zaniechania.