Press "Enter" to skip to content

Wdecki Park Krajobrazowy

Maniek Legowski 0

Wdecki Park Krajobrazowy jest jednym z najpiękniejszych parków w Poslce, który znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim na obszarze Borów Tucholskich. Jego niezwykłość nie polega tylko na walorach przyrodniczych, ale także na tych społeczno-kulturowych.

Położenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego

WdaJak sama nazwa wskazuje, przez obszar Wdeckiego Parku Krajobrazowego przepływa rzeka Wda, która jest tutaj podstawowym komponentem przyrody. Jej walory przyrodnicze przyczyniają się nie tylko do tego, że są na niej organizowane liczne spływy kajakowe. Turyści bardzo chętnie tu przybywają także z uwagi na bogactwo roślin, które otacza park. Można tutaj spotkać lilie, rosiczki i żurawinę. Dla wędkarzy ogromną atrakcją jest bogastwo wśród ryb. Mało która rzeka posiada jednocześnie pstrągi, szczupaki i sumy, dlatego wędkując nie tylko łowisz ryby, których byś nie złowił w mieście, ale i podziwiasz różne gatunki ptaków. Na obszarze parku znajduje się kilka pomników przyrody w postaci głazów narzutowych, natomiast nad jeziorami zostały utworzone rezerwaty przyrody. Turystyka, to nie tylko spływy kajakowe, ale i kilkanaście pieszych szlaków turystycznych. Warto również wybrać się tutaj rowerem, aby móc podziwiać pobliskie gminy. Są to miejsca niezwykłe. Niedaleko gminy Osie znajduje się piękne jezioro Żur. Gmina ta jest piękna.

Jak widać, atrakcyjność turystyczna Wdeckiego Parku Krajobrazowego w dużej mierze wynika z urozmaiconej rzeźby terenu, struktury hydrologicznej, czystego powietrza i bogactwa fauny i flory. Te elementy przyrody są unikatowe dla tego miejsca, w związku z tym podjęto próbę ochrony przyrody i dzięki temu założono Wdecki Park Krajobrazowy.

Czytaj więcej na: activitas.com.pl