Press "Enter" to skip to content

Układy komunikacyjne na hali produkcyjnej

Zosia Moszka 0

Każdy pracownik hali wie, jak bardzo skomplikowana jest logistyka produkcji w zakładzie produkcyjnym. Konieczność zapewnienia terminowych dostaw wymusza na przedsiębiorcach prowadzenia bardzo restrykcyjnych zasad odnośnie organizacji produkcji. Duża role odgrywają w tym wszystkim ciągi komunikacyjne w każdym zakładzie.

Zarządzanie kurtynami magazynowymi w zakładzie przemysłowym

kurtyny magazynoweO tym kto powinien mieć dostęp do jakiej części magazynu decyduje oczywiście pracodawca. Każdy powinien zajmować takie stanowisko, jakie jemu wyznaczono i powinien mieć dostęp tylko do odpowiednich dla niego miejsc. Zapobiega to chaosowi, który może nastąpić jeśli nie będzie to pilnowane. Stąd też w każdym zakładzie pracy, na halach wyznacza się ciągi komunikacyjne i strefy dostępu, do których mają tylko ci pracownicy, którzy zostali do tego wyznaczeni. Jeśli na przykład chcemy, żeby pracownicy z działu segregacji śrub nie wchodzili do sekcji montażu, to po prostu nie dajemy im takiej możliwości. Organizuje się to poprzez kurtyny magazynowe, które chronią poszczególne strefy dostępu, a do tego nie opóźniają przejścia do niego osobom upoważnionym. Kurtyna jest zbudowana z reguły z gumowej lub plastikowej zasłony, odsłanianej automatycznie, tylko w przypadku zapewnienia do niej dostępu. Dostęp można uzyskać tylko przykładając odpowiednią kartę magnetyczną do czytnika lub na podstawie systemu rozpoznawania maszyn poprzez urządzenia optyczne.

Takie systemy zapewniają sprawne przemieszczanie się pomiędzy poziomami. Na przykład jeśli zawozimy jakiś towar wózkiem widłowym do innej strefy to system rozpoznaje zbliżający się wózek, który posiada dostęp do danego sektora i otwiera kurtynę. Wózek nawet nie poczuje, że miał jakąś przeszkodę na swojej drodze, jeśli tylko posiada odpowiednie uprawnienia.