Press "Enter" to skip to content

Solidne rębaki spalinowe

Ania Ogrocka 0

Nowoczesne urządzenia do przetwarzania drewna zmieniły oblicze przemysłu drzewnego w skali mikro i makro. Dzięki nim można zagospodarować materiał drzewny, który był traktowany jako odpad i nie był wykorzystywany. Mowa tu w szczególności o rębakach do drewna zwanych także łuparkami lub rozdrabniaczami. Gałęzie wraz z odrostami przerabiane są na zrębki, które przerabiane są na opał lub wykorzystywane w ogrodnictwie i przemyśle papierniczym.

Budowa i rodzaje rębaków spalinowych

rębak spalinowyProducenci rębaków stworzyli własne linie urządzeń przeznaczonych zarówno do użytku domowego oraz dla profesjonalistów. Napęd rębaka może stanowić wał odbioru mocy, silnik elektryczny lub silnik spalinowy, co daje możliwość wyboru według potrzeb. Rębaki spalinowe mają dość prostą budowę ale wymagają zastosowania bardzo trwałych materiałów ze względu na charakter pracy. Składają się z leja wrzutowego o różnych długościach wykonanego z mocnych blach. Materiał drzewny podawany jest do obrotowych wałków napędzanych hydraulicznie i stąd wędruje pod noże tnące. Noże wykonane z hartowanej stali narzędziowej umieszczone są w różnej liczbie na tarczach lub walcach, które wprawiane w ruch silnikiem spalinowym ścinają materiał drzewny na zrębki. Te zaś wyprowadzane są z rębaka rurą wyrzutową zamontowaną w jednej pozycji lub umożliwiającą obracanie. Celem producentów jest aby dla każdego użytkownika w zależności od potrzeb powstał wydajny rębak spalinowy. Rębaki różnią się mocą silników, ilością noży na tarczach lub bębnach i możliwościami mobilności. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika i każdy może dopasować oczekiwaną wydajność urządzenia. Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość modeli i wariantów rębaków, które są odpowiedzią na potrzeby klienta. Niektórzy producenci oferują opcjonalnie rozkładane stoły podawcze.

Pełne wykorzystanie surowca jakim jest drewno przynosi ogromne oszczędności tego cennego i drogiego surowca. Z uzyskanych zrębków wyspecjalizowane firmy produkują opał w postaci brykietu lub pelletu. Gorszy jakościowo materiał przetwarza się na zrębki wykorzystywane w ogrodnictwie jako kompost lub wyściółki. Przetwarzanie pozornie nieprzydatnych części drzew i krzewów jest obecnie przedmiotem działalności wielu firm.