Press "Enter" to skip to content

Renomowane firmy saperskie

Kaśka Wilczewska 0

W starych, przedwojennych fortach można było nieraz znaleźć ogromnie wartościowe znaleziska, kompletne egzemplarze zabytkowej broni, czy mundurów. Były one jednak równie niebezpieczne, gdyż oprócz broni, mogła być tam składowana również amunicja, która po wielu latach stanowiła ogromne zagrożenie dla każdej osoby postronnej.

Profesjonalna likwidacja niewybuchów

firma saperskaOdnawianie fortu, znajdującego się w samym środku lasu było dość łatwe, zwłaszcza że nie był to duży obiekt, a jednocześnie był zachowany na tyle dobrze, iż nie potrzebował ekstensywnej odbudowy. Jednak w trakcie oczyszczania natrafiliśmy na stary magazyn broni, w którym znaleźliśmy wystarczającą ilość amunicji i materiałów wybuchowych, by cały fort zrównać z ziemią. Skład ten był w tak złym stanie, iż nieostrożne obchodzenie się z jego zawartością mogłoby skutkować poważną utratą zdrowia, a nawet i życia, a tego nie chcieliśmy ryzykować. Likwidacją owego magazynu miała więc zająć się profesjonalna firma saperska. Saperzy od razu ocenili znalezisko jako szczególnie niebezpieczne, a większość ładunków wybuchowych o dużych gabarytach została przez nich na miejscu zabezpieczona. Te materiały które nadawały się do transportu zostały otoczone warstwą silikonu, częściowo chroniącego ładunki przed wpływem otoczenia, a tym samym zabezpieczające je przed możliwością przedwczesnej detonacji.

Nie wszystkie niewybuchy można było w ten sposób usunąć, jednak, i te które nie zostały zneutralizowane przez unieszkodliwienie mechanizmów zapłonowych, musiały być zdetonowane na miejscu. Całość prac jednak odbywała się w bardzo ostrożny i bezpieczny sposób, a mimo to szła bardzo szybko i sprawnie. Nie zajęły one więcej niż dwa dni, po których mogliśmy bez przeszkód kontynuować dalsze prace przy oczyszczaniu obiektu.