Press "Enter" to skip to content

Protezy – czy jest się czego bać?

Maniek Legowski 0

 

W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym musimy udać się do dentysty by usunąć ząb. Z wiekiem kości robią się coraz słabsze i podatne na uszkodzenia, a popularne w dzisiejszych czasach nawyki żywieniowe wielu ludzi pozostawiają sporo do życzenia. Można przypuszczać, że w podeszłym wieku znaczna część z nas będzie potrzebowała protezy. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Rodzaje protez zębowych

protezy zębowe olsztynProtezy ruchome dzielimy na częściowe i całkowite, w zależności od braków w uzębieniu danego pacjenta. Pierwsze z nich stosowane są, kiedy pacjent posiada jeszcze własne zęby lub ma wstawione implanty, natomiast drugie wówczas, gdy ani jedne ani drugie nie występują. Można też zastosować podział na protezy osiadające oraz nieosiadające. Z protezą nieosiadającą mamy do czynienia jeżeli opiera się ona na pozostałych zębach, zaś z nieosiadającą kiedy punktem oparcia są wyłącznie dziąsła. Istnieją również protezy stałe, zaliczamy do nich między innymi licówki, korony, mosty czy wkłady koronowo-korzeniowe. Niezależnie od rodzaju posiadanej protezy, należy pamiętać u kontrolnych wizytach u stomatologa oraz protetyka; błędem jest przekonanie, że raz wykonaną protezę można nosić aż do jej całkowitego zużycia – takim postępowaniem można sobie bardzo poważnie zaszkodzić. W naszym mieście jest wielu dobrych specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na twoje wszelkie pytania: wystarczy, że wyszukasz frazę „protezy zębowe Olsztyn” i udasz się na wizytę do odpowiadającego ci lekarza lub protetyka.

Noszenie protezy nie jest czymś, czego należałoby się obawiać, podobnie jak sam proces jej przymiarek i późniejszego dopasowania. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia; nie ulega jednak wątpliwości, że odpowiednio dobrana proteza pozwala odzyskać komfort jedzenia osobom z brakami w uzębieniu.