Press "Enter" to skip to content

Profesjonalne leczenie alkoholików

Krystian 0

Każdego roku kilka set osób popada w nałogi. Może to być palenie papierosów, picie alkoholu, czy hazard. Każdy nałóg jest zły i wymaga odpowiedniego leczenia. W przypadku alkoholików, leczenie jest długie, a czasem nawet trwa do końca życia.

Metody leczenia alkoholizmu

profesjonalne leczenie choroby alkoholowejPodstawą do rozpoczęcia leczenia jest zauważenie problemu i chęć jego zlikwidowania. Na odwyk udają się osoby, które już wielokrotnie próbowały pokonać nałóg, ale im się to nie udało. Profesjonalne leczenie choroby alkoholowej odbywa się w specjalnych ośrodkach odwykowych, które mogą być otwarte, lub zamknięte. Część  z nich jest dostępna bezpłatnie, bo są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast pozostałe są prywatnymi placówkami, za które trzeba dość sporo zapłacić. Czasem na odwyk alkoholicy są kierowani przez lekarzy, lub nawet sądownie. Leczenie nie jest łatwe, bo wymaga zmiany myślenia, nastawienia i dotychczasowych nawyków. Alkoholicy są mocno związani ze znajomymi, z którymi najczęściej nadużywają alkoholu, dlatego konieczne będzie także zerwanie kontaktów z takim otoczeniem. Niektóre ośrodki prowadzą leczenie przez hipnozę, lecz nie jest to skuteczny sposób na każdego alkoholika. W pierwszej kolejności osoby uzależnione muszą przejść detoks, polegający na całkowitym usunięciu z organizmu alkoholu, a dopiero potem przystępuje się do technik psychologicznych. Każdy alkoholik przechodzi też grupową i prywatną terapię z psychologiem, która ma na celu pomoc takiej osobie z uświadomieniem sobie problemu.

Kiedy w rodzinie jest alkoholik, to leczenia wymaga cała rodzina, gdyż najbliżsi są współuzależnieni. Długa walka z nałogiem jest w stanie zniszczyć każdą relację i spowodować nawet rozpad małżeństwa. Profesjonalne leczenie jest konieczne dla osób uzależnionych.