Press "Enter" to skip to content

Poranione brodawki świeżo upieczonych mam

Antoni Sarnecki 0

Za dietę dzieci najczęściej odpowiadają matki, które każdego dnia gotują obiady dla całej rodziny. Pediatrzy zalecają, aby karmić noworodki piersią przez minimum sześć miesięcy, a po tym czasie zacząć wprowadzać stopniowo stałe pokarmy takiej jak jajka, zboża, czy mięso.

Ochrona sutków podczas karmienia

poranione sutki karmienieOdruch ssania jest automatyzmem, którego dzieci uczą się już w czasie życia płodowego. Podstawą diety każdego ssaka jest mleko matki i tak samo jest w przypadku ludzi. Większość kobiet decyduje się na karmienie piersią swojego potomstwa, ponieważ mleko matki zawiera idealnie dopasowane składniki odżywcze. Jeżeli kobiety mają poranione sutki karmienie sprawia im duży dyskomfort. Niemowlę umie ssać, ale nie zna właściwej techniki i najczęściej łapczywie odciąga mleko, raniąc delikatna skórę na sutkach i brodawkach. Przy problemach z karmieniem nieoceniona jest pomoc doradcy laktacyjnego, który potrafi zaradzić temu problemowi. Pomocne mogą się okazać laktatory, oraz specjalne nakładki, które się przykleja na sutki, przez które dziecko ssie pierś mamy. Poranione sutki i brodawki należy właściwie pielęgnować, aby nie doprowadzić do ich krwawienia. W sprzedaży są dostępne specjalne maści z lanoliną, która natłuszcza i regeneruje uszkodzoną skórę przynosząc mamie ulgę. Maść można zastąpić także mlekiem matki, ponieważ posiada ono właściwości nawilżające. Wystarczy parę kropelek mleka po każdym karmieniu wetrzeć w sutki, oraz brodawki i pozostawić do wyschnięcia. Są to skuteczne metody na walkę z poranionymi sutkami.

Z bólem podczas karmienia można skutecznie walczyć. Długotrwale ranione sutki mogą zacząć krwawić i doprowadzić do konieczności zaprzestania karmienia na czas regeneracji skóry. W tym czasie konieczne będzie żywienie dziecka mlekiem z butelki.