Press "Enter" to skip to content

Podział zgrzewarek ze względu na sposób nagrzewania

Maniek Legowski 0

Coraz więcej urządzeń znajdujących się na polskim rynku to urządzenia zrobotyzowane. Dostępne są nawet automatyczne zgrzewarki, które doskonale radzą sobie z pełnionymi przez nie zadaniami. Proces zgrzewania, a więc łączenia ze sobą konkretnych elementów, można podzielić na różne rodzaje.

Zgrzewarki tarciowe, elektryczne, termitowe i inne

zrobotyzowane zgrzewarki do metaluPierwszy podział został stworzony w oparciu o to, w jaki sposób nagrzewane są części łączone ze sobą. Tutaj można np. wyróżnić zgrzewanie gazowe. Jak sama nazwa wskazuje, do nagrzewania dwóch elementów wykorzystuje się gaz, a dokładniej palnik acetylenowo-tlenowy. Takim palnikiem można osiągnąć naprawdę wysoką temperaturę i połączyć ze sobą materiały wykonane z różnych tworzyw. Kolejnym rodzajem zgrzewania jest łączenie elektryczne. Ten typ zgrzewania można dodatkowo podzielić na iskrowy oraz oporowy, inaczej zwarciowy. Takie zrobotyzowane zgrzewarki do metalu korzystają też z innych technologii. Należy tutaj bez wątpienia wspomnieć o zgrzewarkach termitowych. W takich zgrzewarkach dochodzi do spalania mieszaniny konkretnych substancji. Zazwyczaj są to tlenki metali oraz sproszkowane aluminium. Zgrzewarki te są bardzo skuteczne i szybko doprowadzają do łączenia poszczególnych elementów. Innym rodzajem zgrzewarek, które można znaleźć na polskim rynku są zgrzewarki tarciowe. Łatwo się domyślić, że urządzenia te wykorzystują siłę tarcia. Poprzez tarcie ciepło wytwarzane jest na powierzchni styku.

Dochodzi do powolnego topnienia materiałów i przenikania cząstek między sobą. Oczywiście należy tutaj zastosować odpowiedni docisk. W zależności od tego jaki materiał jest ze sobą łączony, korzysta się z różnych metod zgrzewania. Popularnością cieszą się np. zgrzewarki wykorzystywane do łączenia ze sobą części metalowych np. różnego rodzaju blach.