Press "Enter" to skip to content

Outsourcing pracowniczy znany od dawna

Maniek Legowski 0

Sam termin outsourcing pojawił się jeszcze w XX wieku, na sam koniec lat 70, a dokładniej w roku 1979 roku. Gdzie zostało użyte? Początkowo w motoryzacji, w kontekście kupowania przez brytyjski przemysł tej branży niemieckich projektów samochodów.

Dla kogo outsourcing pracowniczy?

outsourcing pracowniczyZresztą sama branża nie jest tutaj w żadnym stopniu zaskakująca, ponieważ pierwsza koncepcja tego typu zrodziła się już wcześniej w otoczeniu słynnego Herny’ego Forda. W końcu można śmiało zauważyć, że motoryzacja, przemysł samochodowy stanowił kiedyś główny napęd nowoczesności, rys rozwoju technologicznego, czyli był w miejscu, które dziś niepodzielnie zajmuje technologia komputerowa, elektronika. Zresztą pierwotne rozumienie outsourcingu było trochę inne niż współczesne. Dawniej pod tym pojęciem kryła się po prostu strategia zaopatrzeniowa, co świetnie widać na przykładzie podanych niemieckich projektów. Strategia ta miała opierać się na rezygnacji z wytwarzania wszystkich prefabrykatów samemu w danym zakładzie pracy, a zamiast tego oparcia się na współpracy z innymi producentami. Dziś możemy mówić o takich zjawiskach jak chociażby outsourcing kadrowo-płacowy albo najlepszy outsourcing pracowniczy dla firm, które oferuje chociażby agencja pracy tymczasowej. Zatem znaczenie samego słowa tak naprawdę nie uległo drastycznej zmianie, ale raczej zostało rozszerzone na inne gałęzie działalności przedsiębiorstw. Przykładowo, firma rekrutacyjna, która proponuje leasing pracowniczy jest możliwością dla pracodawcy pozyskania rąk do pracy z zewnątrz, bez konieczności podpisywania umowy z każdym konkretnym pracownikiem.

Zalet tego typu postępowania jest wiele, ale można tu wymienić przykładowo redukcję i kontrolę kosztów operacyjnych oraz wykorzystanie swoich własnych zasobów firmy do innych ważnych celów.