Press "Enter" to skip to content

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki konwektorowe – czy to dobry wybór?

Ola Bednarz 0

Współcześnie coraz więcej ludzi decyduje się na położenie w domach czy mieszkaniach ogrzewania podłogowego jako ogrzewanie główne. Czy to dobry pomysł i zastąpi nam to typowe grzejniki?

Grzejniki konwektorowe i komfort cieplny

grzejniki konwektoroweNiewątpliwie niektórym trudno przestawić się i czują się dziwnie i nieswojo, jeśli w pokoju nie są obecne grzejniki pokojowe. Niewątpliwie jednak każdy grzejnik ma to do siebie, że zajmuje potrzebne miejsce, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy. Ogrzewanie podłogowe było najbardziej popularne w łazienkach i zastępowało tym samy grzejniki łazienkowe. Dziś stawia się wszystko na jedną kartę i stosuje takie rozwiązanie w całych mieszkaniach. Na pewno ma to tę zaletę, że ciepło jest rozłożone równomiernie, a nie, jak w przypadku grzejników – skumulowane w jednym miejscu. Jest to także ogrzewanie niewidoczne, co, jak zostało wspomniane, pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Ogrzewanie podłogowe cechuje niestety jednak długi czas nagrzewania się i długi czas stygnięcia – nie powinno to dziwić, ponieważ rury grzewcze ułożone są pod kilkucentymetrową warstwą betonu. Trudno więc tak naprawdę dobrać odpowiedni pomiar ciepła. Ponadto ogrzewanie podłogowe łączy się także z koniecznością zaplanowania wnętrza mieszkania dużo wcześniej, ponieważ przewody odpowiadające za ogrzewanie nie mogą znajdować się pod meblami, co powodowałoby utrudnione rozchodzenie się ciepła i – w związku z tym – ogrzewanie to mogłoby okazać się niewystarczające. Co wówczas?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba jednak połączenie – grzejniki konwektorowe oraz ogrzewanie podłogowe, ponieważ sama podłogówka lepiej sprawdza się w pojedynczych pomieszczeniach. Taki duet będzie na pewno wystarczający dla nawet największych zmarzlaków.

Więcej na stronie http://www.jaga.com.pl