Press "Enter" to skip to content

Ogrody francuskie i ich zakładanie

Ola Bednarz 0

Każde miasto uwielbia szczycić się swoim pięknem. Nie ważne czy to są Gliwice, Kraków, czy Poznań. Po prostu uwielbiamy chełpić się swoimi dumami i atrybutami. Dla Francuzów jedną z nich są ogrody francuskie.

Zakładanie idealnych ogrodów

zakładanie ogrodówAbsolutnie wzorcowym i najcudowniejszym był ten na Wersalu, o którym powstało zresztą kilka bardzo ciekawych filmów i książek. Czym charakteryzował się taki ogród francuski? Przede wszystkim zakładanie ogrodów opierało się na regularności kompozycji. Tam nie było mowy o przypadku i miejsca na jakiekolwiek błędy. Można powiedzieć, że była to wręcz niemiecka precyzja, tylko, że w wykonaniu Francji. Każdy krzew, drzewo i roślina było pięknie strzyżone. Musiało być równo, niczym od linijki. Oczywiści ówczesne projektowanie ogrodów stawiało również na przepych i dynamikę. Sprowadzano wszystko to co najlepsze i najpiękniejsze. Starano się nietypowo dobierać kolorystykę, Miało ona być niesamowicie żywa i zróżnicowana. Była jednym z głównych elementów, który miał szokować odwiedzających. Jednak projektowanie ogrodów dla Francuzów nie było tylko strzyżeniem roślin. Dodawali oni małą architekturę, która tworzyła z takiego ogrodu wręcz pałac na świeżym powietrzu. Wszędzie były ławki i fontanny. Dodawano również rzeźby. Zaskakującymi elementami były baseny, strumyki, czy też pawilony ogrodowe. Przyroda harmonijnie ze sobą współpracowała. Jednak najbardziej charakterystyczną częścią takich ogrodów, były labirynty., gabinety i teatry ogrodowe. Były to bardzo charakterystyczne elementy, które wyróżniamy w baroku, ale i rokoko z nich słynie. Gdy idziemy ogrodem francuskim, od razu to zauważamy.

Jego projektowanie przebiegało bardzo harmonijnie. Każda ścieżka jest wytyczona, nie ma możliwości zboczenia ze szlaku. Dziś powraca się do takich dawnych stylów.

Więcej o ogrodach na stronie zielonewariacje.pl