Press "Enter" to skip to content

Odwyki dla alkoholików działają w całej Polsce

Adam Lasecki 0

Alkoholizm jest poważną chorobą, która niszczy zdrowie i życie. Alkoholicy często nie chcą słyszeć o żadnej terapii. Rodziny alkoholików również ponoszą negatywne konsekwencje picia swoich bliskich. Często ludzie mają problem z rozróżnieniem picia bezpiecznego od picia szkodliwego. Wiele alkoholików z powodzeniem utrzymuje abstynencję.

Osoby uzależnione mogą skorzystać z odwyku alkoholowego

odwyk alkoholowyPowszechnie wiadomo, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, postępującą i nieuleczalną. Można ją jednak zatrzymać. Wiele alkoholików prowadzi normalne życie w trzeźwości dzięki intensywnej terapii. Udział w terapii wymaga jednak zachowania całkowitej abstynencji. Tylko całkowita abstynencja i życie w trzeźwości pozwoli na zatrzymanie postępu choroby alkoholowej. Na odwyk alkoholowy można zgłosić się w każdym czasie. Odwyk polega na uczestniczeniu w psychoterapii. Podczas odwyku alkoholowego często stosowana jest również farmakoterapia, której podstawowym zadaniem jest wspomóc wyniszczony organizm i zmniejszyć objawy lękowe i pobudzenie, które mają miejsce w zespole abstynencyjnym. Zespół abstynencyjny pojawia się, kiedy poziom alkoholu w krwi znacząco spadnie. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą niekiedy być groźne dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego też należy podjąć odpowiednie działania, żeby je osłabić lub zapobiec ich wystąpieniu. Terapia uzależnienia może odbywać się w ośrodku otwartym lub zamkniętym i trwa zazwyczaj okołu ośmiu tygodni.

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe. Wiele alkoholików po jakimś czasie wraca z powrotem do nałogu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wiele osób uzależnionych z powodzeniem utrzymuje abstynencję przez długie lata. Alkoholizm wymaga często długoletniej psychoterapii. Nie wynaleziono jak dotąd leku, który wyleczy z alkoholizmu.