Press "Enter" to skip to content

O potrzebie kreacji u dzieci – warsztaty tematyczne

Gracjan Lukierski 0

Twórcze, nieszablonowe spojrzenie na rzeczywistość to nie tylko domena artystów. Kreatywność potrzebna jest na co dzień, bez niej trudno rozwiązywać problemy i radzić sobie w różnorodnych  sytuacjach. Postawa otwarta, poszukująca to przymiot dzieciństwa. Zadaniem rodziców jest ochronić ją przed schematami, zniszczeniem, a ponadto wspierać jej rozwój.

Rola warsztatów tematycznych w rozwijaniu dziecięcej kreatywności

tematyczne kreatywne warsztaty dla dzieciDziecko jest naturalnym twórcą. Jego kreatywność wynika z potrzeb psychicznych i biologicznych. Każdy malec przetwarza rzeczywistość i przekłada na aktywność twórczą, po to, by tę rzeczywistość oswoić, zrozumieć, a jednocześnie powiedzieć otoczeniu coś o sobie i szukać w odpowiedzi otoczenia inspiracji do kolejnego „dzieła”. Rola dorosłego w procesie dziecięcej kreacji polega na przygotowaniu atmosfery przyjaznej twórczości, zrozumienia, podpowiadania tematów, pokazywania różnych metod wyrażania myśli. Najlepiej sprawdzają się tu techniki plastyczne. Dostęp do wielu różnorodnych środków malec może uzyskać dzięki uczestniczeniu w interesujących zajęciach. Tematyczne kreatywne warsztaty dla dzieci sprzyjają też naturalnym u malców poszukiwaniom wyrazu dla piękna. Zwłaszcza dostęp do materiałów popularnego od niedawna rękodzieła – świeczarzy, garncarzy, mydlarzy – pozwala wyrażać piękno i indywidualne odczucie rzeczywistości bez przykładania się do dokładności i realizmu formy. Tematyczność prowadzonych przez plastyków zajęć sprzyja również poszerzaniu dziecięcej wiedzy w wybranej dziedzinie.

Dzieciństwo jest pełne aktów nieskrępowanej, żywiołowej ekspresji. To niezwykłe zabawy polegające na wcielaniu się w role, to wymyślanie niesamowitych historii. Postawie kreatywnej sprzyja jednak głównie dziecięca wytwórczość plastyczna i manualna. Pod okiem fachowców prowadzących warsztaty nasz malec może nie tylko dać upust wyobraźni, lecz także swoją pomysłowość właściwie rozwinąć.