Press "Enter" to skip to content

Najlepsze nasienie buhaja, czyli nasienie seksowane

Antoni Sarnecki 0

Na rynku rolniczym co jakiś czas pojawiają się pewne nowości. Kilkanaście lat temu wprowadzono na rynek nasienie seksowane. Dla hodowców bydła jest to szansa na jeszcze lepsze i skuteczniejsze prowadzenie hodowli.

Zalety wykorzystania nasienia seksowanego w inseminacji krów

najlepsze nasienie buhajaPrzemysł hodowlany zyskał wtedy jeszcze większe znaczenie oraz zainteresowanie wśród rolników. Wcześniej rolnicy martwili się przed porodem o płeć cielęcia. Wiadomo, że samiec wśród hodowców krów mlecznych nie jest pożądany. W stadzie o profili mlecznym hodowcy oczekują cieliczek, czyli samic krów. Rozwiązaniem tego problemy jest właśnie nasienie seksowane. Proces seksowania wcale nie jest łatwy. Jest to proces polegający na zastosowaniu nowoczesnych technologii. Laboranci zajmują się oddzieleniem chromosomów męskich Y od chromosomów żeńskich X. Dzięki temu można uzyskać nasienie, które praktycznie daje pewność uzyskania krowy, czyli samicy. Skuteczność tego typu zabiegów, czyli inseminowania krów nasieniem seksowanym to aż 60%. Oczywiście jest to wartość niższa niż użycie nasienia konwencjonalnego czyli nieseksowanego. Z drugiej strony nasienie seksowane daje ponad 90% pewności, że na świat przyjdzie cieliczka, jeśli dojdzie do ciąży krowy. Takie najlepsze nasienie buhaja można dostać w bankach nasienia. Często są to banki zagraniczne np. niemieckie. 9 na 10 krów, które zostaną zainseminowane nasieniem seksowanym (i inseminacja przebiegnie pomyślnie) urodzi samicę krowy, czyli cieliczkę. Niestety rolnicy nadal częściej wybierają nasienie konwencjonalne.

Wynika to z wysokiej ceny za nasienie seksowane. Nasienie seksowane używane jest w 6-11% przypadków. Jeśli już rolnik decyduje się na zastosowanie nasienia seksowanego, to tylko do inseminowania jałówek, które z wysokim prawdopodobieństwem zachodzą w ciążę po inseminacji.