Press "Enter" to skip to content

Moda w architekturze i grafika na szkle

Ola Bednarz 0

Interesuje mnie to, co teraz jest modne w każdej dziedzinie – z pasją obserwuję, jak zmieniają się obowiązujące trendy w modzie, jak coś, za czym mnóstwo ludzi szalało – nagle staje się „obciachowe”. Tak samo interesuję się architekturą, choć tu trendy zmieniają się co dwadzieścia, trzydzieści lat.

Grafika na szkle i nowoczesne dekoracje

grafika na szkleDawniej w budownictwie dominowały cegły, budynki były masywne i sprawiały wrażenie twardych i trwałych. Dziś zupełnie zmieniła się moda, jeśli chodzi o architekturę. Królują teraz budynki zbudowane ze szkła i stali – im więcej szkła, tym nowocześniej wygląda budynek. Nad wejściami zazwyczaj pojawiają się daszki szklane, które są dość dyskretnym akcentem, na który nie zwraca się zbytnio uwagi. Za to szklane balustrady okalające tarasy, balkony oraz schody – to jest prawdziwy hit, którego się aż nadużywa. Szkło użyte w ten sposób jest zazwyczaj mniej przezroczyste niż to, z którego stworzone są zabudowy szklane. Często także pojawia się jakaś grafika na szkle – raczej subtelna, widoczna aczkolwiek nienarzucająca się. To kwestia tego, że jest teraz moda na minimalizm i ludzie chętnie dodają takie akcenty graficznie, jednak bardzo oszczędnie. Zazwyczaj jest to jakiś znak, który staje się potem rozpoznawalny. Nowoczesne budynki są też zazwyczaj bardzo przestronne – jako, że panuje minimalizm, nie używa się już tyle ozdób, co dawniej. Raczej panują wolne, puste przestrzenie, które nadają dość chłodny charakter miejscu. Jeśli o mnie chodzi – chyba wolę bardziej przytulne miejsca, nie przeszkadzają mi kolorowe ozdoby, dywany, firanki czy rzędy kwiatów.

Minimalizm wydaje mi się zbyt oschły, ale większość ludzi jest nim zafascynowana i kojarzy się on z pewnym profesjonalizmem i wysokim stopniem komfortu. Każdy ma swój gust i to jest w ludziach najciekawsze.

Więcej w temacie takim jak grafika na szkle – www.asglas.pl