Press "Enter" to skip to content

Minimalna grubość materiałów termoizolacyjnych

Ania Ogrocka 0

Wybierając sposób ocieplenia budynku, warto zwrócić uwagę na to, jaka będzie grubość izolacji. Jest to szczególnie istotne dla właścicieli mniejszych budynków, którzy chcą zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Nie mogą oni sobie pozwolić na grubą termoizolację, która zabierze sporo wolnego miejsca z pomieszczeń.

Układanie płyt poliuretanowych cieńszą warstwą

płyty warstwowe pirDlatego każda osoba, która zastanawia się nad ociepleniem budynku, musi brać pod uwagę minimalną grubość różnych materiałów. Doskonałą izolacyjności cieplną charakteryzuje się poliuretan PIR. Ma on zdecydowanie lepsze właściwości niż styropian czy wełna. Dzięki temu możliwe jest układanie znacznie cieńszych warstw poliuretanu. Kiedy zastosuje się cieńsze warstwy wykonane z płyt poliuretanowych, to na pewno ubytek powierzchni użytkowej budynku będzie mniejszy. Zasada ta nie dotyczy tylko i wyłącznie ocieplania murów, ale również dachów, stropów. Dlatego płyty warstwowe pir cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Można je zamówić nawet przez internet. Jest to ważne również wtedy, kiedy modernizujemy stary budynek. Zazwyczaj w takich sytuacjach właściciele nie chcą doprowadzić do zmniejszenia powierzchni użytkowej (która i tak jest już pewnie zmniejszona przez stare systemy termoizolacyjne). W takim przypadku płyty warstwowe to dobry pomysł. Czasem po prostu nie można sobie pozwolić na utratę nawet kilku centymetrów.

Warto też wspomnieć o tym, jaka jest minimalna grubość konkretnych termoizolacji, by uzyskać wymagany współczynnik przewodzenia ciepła. I tak dla płyt warstwowych jest to 115 mm. Dla porównania: jeśli skorzysta się ze styropianu EPS, konieczne będzie wykonanie izolacji o grubości 185 mm. Wełna skalna musi mieć zaś grubość aż 200 mm. Bez wątpienia płyty PIR są w tej kwestii najlepsze.