Press "Enter" to skip to content

Ławki parkowe betonowe czyli jak zaprojektować przestrzeń publiczną?

Ola Bednarz 0

Większość dużych miast zwraca uwagę na detale w architekturze miejskiej, które świadczą o tym, ze miasto jest zarządzane dobrze i z sercem, że komuś zależy na mieście. Donice z kwiatami na skrzyżowaniu – czemu nie?

Ławka parkowa może być nowoczesna

ławka parkowa betonowaNiech i przy ruchliwej ulicy będzie kolorowo i wesoło. A może całe połacie kwiatów na terenie oddzielającym dwie drogi w mieście? Świetny pomysł na zagospodarowanie terenu i pokazanie, że roślinność i przyroda nie musi tylko zamykać się w obrębie parku. Może znajdować się w każdym zakątku miasta. Potrzebne są nowe latarnie w parku? A może wybrać nieszablonowy projekt? To jest tzw. mała architektura miejska – detale, użytkowe elementy przestrzeni publicznej, które mogą zostać w ciekawy sposób zaprojektowane i dobrane tak, że podkreślą charakter miasta. Nowoczesne donice postawione przy głównej drodze zwrócą uwagę przechodniów. Wytrzymała ławka parkowa betonowa nie musi być zwykłą tradycyjną ławką w dosłownym rozumieniu, nie musi być projektem, jaki wszyscy znają i do jakiego się przyzwyczaili. Może mieć niezwykłe kolory, może by\c ciekawie zaprojektowana przestrzennie, może mieć nietuzinkowe oparcie itp. Pomysłów jest wiele. Do tego płyta chodnikowa, która jest ciekawie dobrana. Nie musi być zwykła betonowa, może być na przykład w kolorze złota lub ażurowa. A może płyta tarasowa w kolorze i o strukturze drewna? Duże donice obite drewnem? Czemu nie? To dopiero ciekawe rozwiązanie. Przestrzeń publiczna ma być funkcjonalna i to przyświeca projektantom i producentom. Ale teraz ważne jest także estetyczna strona – projekty mają być ciekawe, wyjątkowe, zwracające uwagę przechodniów.

Nie musi być dużo i tanio. Ważne, aby przestrzeń cieszyła oczy mieszkańców miasta i turystów. Dlatego właśnie do zaprojektowania elementów miejskiego krajobrazu coraz częściej zaprasza się profesjonalne biura projektowe.