Press "Enter" to skip to content

Kotwy do mocowania w betonie

Adam Lasecki 0

Podczas wielu prac ogrodowych takich jak budowa altany czy pergoli wymagane jest odpowiednie osadzenie wszystkich elementów. Często montaż ten musi odbywać się w betonie, który jest bardzo wymagającym materiałem i aby do niego coś przymocować wymagane jest użycie specjalnych materiałów jakim są kotwy do betonu.

Rodzaje oraz montaż kotew do betonu

kotwa do betonuJeśli zdecydujemy się na jakikolwiek montaż w betonie musimy kupić odpowiednie kotwy do betonu zgodnie ze wszystkimi normami oraz standardami, które obowiązują w świecie ludzi biznesu. Aby poprawnie osadzić taką kotwę na swoim miejscu musimy odpowiedni przygotować podłoże. Przygotować wiertarkę oraz wiertło przystosowane do wiercenia w betonie, jakąś szczotkę którą oczyścimy wywiercony otwór oraz sprężarkę która pozwoli nam na wydmuchanie pozostałego pyłu i grudek z otworu. W momencie gdy otwór jest już wywiercony oraz oczyszczony wkładamy kotwę do momentu aż poczujemy opór następnie taką kotwę dokręcamy specjalnym kluczem o ustaloną liczbę obrotów opisaną przez producenta kotwy. Kotwy takie pozwalają ustabilizować oraz utrzymać w jednym miejscu mocowaną konstrukcję. Do tych celów najczęściej używane są kotwy stalowe. Inną grupą kotew są kotwy chemiczne do betonu. Ich przeznaczenie praktycznie jest takie samo jak kotew opisanych wyżej. Te kotwy wykorzystywane są również podczas stawiania konstrukcji z cegieł, pustaków oraz przy wykorzystywaniu tak zwanej kratówki. We wcześniej nawierconym otworze umieszcza się specjalną masę klejową a następnie pręt kotwiący. Po pewnym czasie całość wiąże na stałe wykazując świetnie przenoszenie wszelkich obciążeń. Każda kotwa do betonu zrobiona jest z bardzo wytrzymałych materiałów. 

Podsumowując jeśli zdecydujemy się na montaż jakiejś aranżacji ogrodowej lub elementu ciesielskiego którego montaż musi odbyć się w betonie należy zaopatrzyć się w specjalne kotwy do betonu, których zadaniem będzie ustabilizowanie oraz wzmocnienie całej konstrukcji. Jeśli nie wiemy jak takie kotwy montować warto skonsultować się ze sprzedawcą.