Press "Enter" to skip to content

Koszty ogrzewania intalacji z pompą ciepła

Ola Bednarz 0

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz sukcesywną realizację koncepcji optymalizacji zarządzania zasobami energetycznymi projektanci sieci sanitarnych wprowadzają na rynek nowoczesne rozwiązania instalacyjne z zastosowaniem urządzeń takich jak innowacyjne pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy rozbudowane systemy wentylacji mechanicznej. Czy warto inwestować w systemy ogrzewania bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych? Ile to kosztuje? Po jakim czasie nam się zwróci? Na te i inne pytania udzielmy odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

System ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła

pompy ciepła gdańskUrządzenia, jakimi są pompy ciepła wykorzystują w maksymalnym stopniu potencjał środowiska naturalnego. Dzięki wprowadzeniu do obiegu jednego z trzech rodzajów medium transportujących jakimi mogą być woda, powietrze lub glikol popularnie określany także mianem solanki możliwe jest zaprojektowanie wysokowydajnej instalacji ogrzewania na potrzeby gospodarstwa domowego wraz z jednoczesnym systemem podgrzewania wody dla potrzeb gospodarczo- bytowych. Urządzenia takie jak pompy ciepła Gdańsk wykorzystują nowoczesną technologię geotermalną, dzięki czemu w znacznym stopniu możliwe jest zniwelowanie korzystania z zasobów energii pierwotnej, pochodzących ze źródeł nieodnawialnych. Pompy ciepła umożliwiają podgrzewanie wody w obiegu do optymalnych temperatur zakresie około 50- 60 stopni. Instalacja grzewcza z wykorzystaniem zastosowania tych nowoczesnych urządzeń to średni koszt około 10 500zł. Przykładowo roczne koszty ogrzewania dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 160m2 przy prognozowanym zapotrzebowaniu na energię grzewczą do 10kW to około 185zł miesięcznie, co w przeliczeniu rocznym daje 2200zł. Oczywiście należy pamiętać o tym, że koszty energii w okresie grzewczym od listopada do kwietnia w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ciepło będą wtedy wyższe.

Koszt instalacji grzewczej w oparciu o zastosowanie działania pompy ciepła ma szansę zwrócić nam się po 5- 7 latach korzystania z instalacji. Bazując na wynikach wnikliwych analiz audytowych oraz prognozowanych wzrostach kosztów energii elektrycznych do końca najbliższej dekady o 22% w stosunku do aktualnych cen prądu instalacje z zastosowaniem pomp ciepła to praktyczne i oszczędne rozwiązanie pozwalające na bezpośrednie wdrażanie oszczędności budżetowych.