Press "Enter" to skip to content

Konieczność monitorowania drgań

lucynas 0

 

W nomenklaturze fizycznej istnieje pojęcie nazywane oscylacją i nazywa ono konkretny ruch powtarzany w niewielkich interwałach. Potocznie mówi się na to drganie. Niezwykle istotną sprawą jest, aby owe oscylacje notować, zapisywać i wyciągać z nich wnioski. Niezależnie, czy dotyczy to drgań występujących naturalnie w przyrodzie, czy drgań konstrukcji budowlanych. Każdego rodzaju drganie można monitorować.

Dlaczego należy zajmować się monitorowaniem drgań?

monitoring drgańNietrudno wyobrazić sobie ruchliwy most, który codziennie musi wytrzymywać dawkę rozkładającego się ciężaru przejeżdżających pojazdów. Nie da się za bardzo ocenić jego potencjału wytrzymałości na oko, trzeba więc zastosować do tego specjalnego rodzaju narzędzia i urządzenia, dzięki którym będzie można przeprowadzić analizę drgań, na podstawie których zaistnieje możliwość ceny wytrzymałości konstrukcji. Wszelkiego rodzaju monitoring drgań jest niezbędną czynnością, którą należy wykonywać co jakiś czas, aby być w stu procentach pewnym co do jego stabilności. Jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne, więc często monitoringiem zajmuje się kilka osób pracujących niezależnie od siebie, a dopiero kiedy już wszyscy przeprowadzą odpowiednie obliczenia, można się spotkać i omówić je na forum. Monitorowanie drgań przydaje się także w kontekście maszyn wirnikowych – zarówno o stałej, jak i zmiennej prędkości obrotowej (mowa zatem o wszelkiego rodzaju wentylatorach, sprężarkach czy pompach). Takie monitorowanie pozwoli na wstępną diagnostykę maszyny, dzięki czemu zaistnieje podstawa do oceny poprawności jej pracy.

Na rynku działa ogromna liczba firm zajmujących się profesjonalną diagnostyką, nie znaczy to jednak, że samemu nie można nabyć kilku prostych urządzeń monitorujących drgania i zadbać o poprawne działanie maszyn we własnym zakresie. Jeśli nie będzie to znacznie wykraczało poza wiedzę podstawową, nie powinno być z tym problemów.