Press "Enter" to skip to content

Jak oswoić dziecko z przedszkolem?

Maniek Legowski 0

Pierwsze pójście do przedszkola jest ważnym wydarzeniem w życiu młodego człowieka. Jest to bardzo często pierwsze miejsce w którym dziecko zostaje odseparowane od swoich rodziców (przede wszystkim od mamy) na długi czas – nawet kilka godzin dziennie.

Przedszkole wcale nie takie straszne

przedszkoleTo, jak dziecko będzie traktować swoją przygodę z przedszkolem zależy od wielu czynników. Przede wszystkim przedszkole znajdujące się w Bydgoszczy powinno mu się dobrze kojarzyć – z rówieśnikami z którymi można się pobawić, z przedszkolankami, które zawsze chętnie udzielą pomocy oraz z zajęciami podczas których nie sposób się nudzić. Aby oswoić dziecko z przedszkolem warto wytłumaczyć mu dlaczego jest to bardzo fajne miejsce – pokazać jego plusy, a także ustalone zasady. Na samym początku warto także tłumaczyć dziecku każdorazowo o której się po nie przyjdzie (obrazując – na przykład zamiast mówić, że przyjdzie się o 13, wytłumaczyć, że będzie to niedługo po tym, jak zje obiad). Według psychologa dziecięcego z Bydgoszczy, takie tłumaczenie wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz pewności, że rodzic na pewno po nie wróci – co jest najczęstszą obawą kilkulatków, jak donoszą statystyki. Warto także skorzystać – o ile jest oczywiście taka możliwość, z dni otwartych organizowanych w przedszkolu, podczas których można przebywać z dzieckiem w placówce i stopniowo oswajać z nowym miejscem, kolegami z grupy czy paniami sprawującymi opiekę w przedszkolu. Pozwoli to także lepiej przywyknąć dziecku do przedszkolnych zasad, które w nich panują – na przykład dotyczących spożywania posiłków, wychodzenia na spacery, zabawy, leżakowania.

Każde dziecko reaguje nieco inaczej na przedszkole – jedne bardzo szybko się przyzwyczajają, inne uczęszczają do niego niezbyt chętnie – wszystko ma swoje powody i warto szukać dla nich rozwiązania.