Press "Enter" to skip to content

Jak łupać drewno?

Paweł Bednarek 0

Kawałków drewna o podobnej wielkości potrzebuje przede wszystkim jako materiał opałowy, ponieważ w moim domu znajdują się aż dwa piece umożliwiające ogrzewanie tego budynku. Wiem jednak, że na przykład wykorzystując łuparkę do drewna, mogę przygotować w krótkim czasie duży zapas. Pod pewnymi względami jest to nawet urządzenie uniwersalne.

Czy praca przy piło łuparkach wymaga wysiłku?

piło łuparka do drewnaDlaczego takie ważne urządzenie nazwano uniwersalnym? Między innymi dlatego, że mogę w nim z łatwością ustawić długość ucinanych klocków, bo musi być ona dopasowana do paleniska, w którym będą miały się następnie znaleźć. Nie jest to jednak jedyna możliwa zmiana, ponieważ jestem w stanie z łatwością ustawiać na różne sposoby klin, gdyż od niego też będzie dużo zależało. Oczywiście jest on wykonany z wyjątkowo mocnego materiału, bo w praktyce specjalny tłok lub inny element w zależności od wybranego modelu będzie wpychał konkretny ucięty wcześniej klocek drewna na taki właśnie klin. Nowoczesna piło łuparka do drewna może być wyposażona nawet w taśmociąg, który będzie transportował przygotowane fragmenty na przykład na przyczepę. Odcinanie fragmentów o określonej długości, które na niego trafią, odbywa się najczęściej przy użyciu zamocowanej tam piły łańcuchowej i właśnie ze względu na sposób montażu jej obsługa nigdy nie powinna stanowić dla mnie problemu.

W przeciwieństwie do ręcznego łupania przy użyciu klinów i siekiery tutaj muszę pamiętać o przygotowaniach polegających między innymi na uzupełnieniu zawartości poszczególnych zbiorników na olej lub paliwo. Dzięki piło łuparce drewno może być przygotowany nawet z dużym wyprzedzeniem. Taki sprzęt może być eksploatowany w różnych miejscach i okolicznościach. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta.