Press "Enter" to skip to content

Jak chronić instalacje przed wilgocią?

Paweł Bednarek 0

Niektóre instalacje, takie jak instalacja elektryczna mogą przebiegać również przez wilgotne pomieszczenia, lub też znajdować się na zewnątrz. Takie elementy instalacji należy odpowiednio chronić, szczególnie przed kontaktem z wilgocią. Do tego wykorzystywane są najczęściej tak zwane puszki instalacyjne.

Do czego służą skrzynki instalacyjne?

skrzynka instalacyjnaInstalacja elektryczna przebiega przez obszar całego budynku, również przez pomieszczenia o dużym poziomie wilgoci. W takich miejscach instalacje te są narażone na kontakt z wilgocią, która może spowodować korozję lub nawet zwarcie. Dlatego też elementy takich instalacji należy odpowiednio chronić, do czego najczęściej wykorzystywana jest puszka lub skrzynka instalacyjna. Elementy te, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej, mają za zadnie nie dopuścić do rozwoju wilgoci i korozji na odsłoniętych wrażliwych elementach instalacji gazowej i elektrycznej. Z takich skrzynek korzysta się najczęściej w łazienkach, kuchniach, na strychu, czy tez w piwnicach. Bardzo często skrzynki instalacyjne wykorzystywane są również na zewnątrz budynków czy też w garażach. Przy wyborze odpowiedniej skrzynki instalacyjnej należy baczną uwagę zwrócić w szczególności na jakość jej wykonania. Najlepiej, by taka skrzynka była wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czuje nawet długotrwała ekspozycja na wilgoć czy też czynniki atmosferyczne nie spowoduje skorodowanie tego elementu. Bardzo ważne jest również, aby drzwiczki skrzynki instancyjnej były zamykane na zamek, tak, by można było odcinać dostęp do na przykład skrzynki rozdzielczej czy zaworu.

Część elementów instalacji musi znajdować się w miejscach wilgotnych. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby chronić te odcinki instalacji przed wilgocią. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalne, odporne na korozję skrzynki.