Press "Enter" to skip to content

HIPS – filament biodegradowalny

Ania Ogrocka 0

 

Druk 3D to jedna z dziedzin techniki, która rozwija się bardzo prężnie. Daje różne możliwości produkcji, przez co różnorodność jaką obserwujemy w jej obrębie jest dość duża. W zależności od tego czy ma ona służyć celom prywatnym czy komercyjnym, wykorzystywane są różne metody drukowania (takie jak FDM, SLS czy CJP). Różny jest również materiał, z którego druk jest wykonywany.

Druk 3D – wybór filamentów

filament hips biodegradowalnyWybór materiałów jest szeroki, zależy przede wszystkim od rodzaju przedmiotu, który chcemy uzyskać oraz możliwości drukarki, z której korzystamy. W drukarkach domowych wykorzystuje się z reguły tworzywa sztuczne, takie jak PLA, ABS czy nylon. W drukarkach przemysłowych dobór materiału daje większe możliwości – od metalu, przez gumy, papier, a nawet czekoladę. Najczęściej stosowanym sposobem druku 3D jest FDM, który wykorzystuje materiały termokurczliwe (wymienione powyżej tworzywa sztuczne). Metoda, ta z reguły stosowana w drukarkach niskobudżetowych, często wykorzystuje tzw. podpórki. Jednym z takich materiałów podporowych jest filament HIPS biodegradowalny. Po zakończeniu wydruku, projekt powinien zostać zanurzony w roztworze, który usunie HIPS bez uszkodzenia materiału głównego (np. ABS). Takim roztworem może być limonen, który jest powszechnie używany w codziennym życiu. Dodatkowym atutem tego materiału jest jego nieszkodliwość, przez co często stosowany jest do produkcji pojemników na żywność. Podczas samego procesu drukowania również nie wytwarza szkodliwych substancji.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo w dzisiejszych czasach nasza planeta jest zanieczyszczana, dobrze jest starać się nie szkodzić jej bardziej. Przy rozwoju techniki jaki obserwujemy, pozytywnym jest fakt, że twórcy nowych metod poza uzyskaniem zadowalającego efektu, dbają również o ograniczenie szkodliwości czynników im towarzyszących.