Press "Enter" to skip to content

Gewerba w Niemczech

Katarzyna Mikołowska 0

Dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy obywatele mogą rozwijać swoją przedsiębiorczość we wszystkich krajach do niej należących. Mogą korzystać z dobrodziejstw uproszczonych procedur takich samych jak obywatele tych państw. Niemcy ze względu na bliskość oraz ogromny potencjał są głównym kierunkiem rozwijania biznesu przez obywateli polskich.

Działalność gospodarcza w Niemczech

założenie działalności gospodarczej w niemczechŚwiadczenie usług w Niemczech na czarno jest bardzo ryzykowne i krótkowzroczne. Żeby wzbudzać zaufanie u tamtejszych klientów i nie narażać się na kary należy zarejestrować działalność gospodarczą. Nie jest to trudne i czasochłonne i przypomina proces jaki musimy przejść w Polsce. Na założenie działalności gospodarczej w Niemczech składa się kilka kroków. Warunkiem sine qua non jest lokal, który będzie siedzibą naszego podmiotu gospodarczego. Może być wynajęty lub własny ale musi spełniać warunki do wykonywania usług działalności wiodącej. Meldunek w Niemczech zwiększa naszą wiarygodność w oczach fiskusa i pozwoli na korzystanie z ulg podatkowych. Pierwszy krok do założenia firmy to wizyta w Gewerbeamt lub urzędzie miasta. Składamy tam wniosek o wpis do rejestru podmiotów gospodarczych. Kosztuje to 20 euro i mamy czas 30 dni aby tą opłatę uiścić. Gewerbeamt poinformuje z automatu o powstaniu nowego podmiotu urząd statystyczny i urząd skarbowy. Informacja jest przesyłana również do Izby Handlowej i Izby Rzemieślniczej. Przed założeniem firmy musimy wiedzieć, czy nasza działalność wymaga koncesji i przystąpienia do Izby. Wiąże się to z pewnymi formalnościami i kosztami. Trzeba mieć na uwadze, że są przypadki odrzucania przez urząd wniosków o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.

Założenie firmy w Niemczech jest proste ale wymaga podawania we wnioskach precyzyjnych i rzetelnych informacji. Urzędy niemieckie bardzo skrupulatnie badają każdy wniosek. Bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca musi je wykupić na własną rękę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to element konieczny do prowadzenia własnej firmy.