Press "Enter" to skip to content

Drewniana podłoga na lata

Gracjan Lukierski 0

 

Drewno nie traci na popularności jako materiał budowlany, do wykończenia wnętrz, na stolarkę okienną i drzwiową czy też do produkcji mebli. Producenci i użytkownicy doceniają jego liczne zalety i wyjątkowy wygląd. Jak nietrudno się domyślić, różne rodzaje drewna mają różne zastosowania, co przekłada się na trwałość i funkcjonalność rzeczy, które z danego gatunku będą wykonane.

Podłogi zrobione z drewna

podłogi drewniane krakówWśród zastosowań drewna można wymienić wykorzystywanie ich do produkcji drewnianych podłóg. Do tego celu najlepsze będą bardzo twarde gatunki drewna, odporne na wilgoć. Nie trzeba jednak od razy decydować się na gatunki egzotyczne, takie jak teak, mahoń czy bambus, wystarczą również rodzime, europejskie gatunki takie jak na przykład dąb. Bardzo miękkie drewno sosnowe nie jest polecane na podłogi, chyba że do pomieszczeń, które są mało używane, na przykład do sypialni. Jednak w każdym innym pomieszczeniu bezpieczniej jest postawić na drewno znacznie twardsze i odporniejsze. Liczy się nie tylko gatunek, ale też przygotowanie drewna. Powinno ono być dobrze wysezonowane, a przed położeniem najlepiej jest potrzymać je przynajmniej przez kilka dni w miejscu, w którym ma być układane. Pozwoli to na wyrównanie poziomu wilgotności, więc deski po ułożeniu nie będą się kurczyć lub przeciwnie, zwiększać swojej objętości pod wpływem wysokiego poziomu wilgoci. Dla każdego, kto chciałby kupić podłogi drewniane Kraków, Warszawa czy inne duże miasta będą odpowiednie na poszukiwanie sklepu, który prowadzi sprzedaż drewnianych desek. Do ich układania należy zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy potrafią prawidłowo ułożyć deski, wyszlifować je i zakonserwować.

Na szczęście drewniane podłogi to nie rozwiązanie na góra kilka lat, tak jak panele podłogowe, ale na znacznie dłużej. Można je odnawiać poprzez cyklinowanie, czyli usunięcie najbardziej zniszczonej warstwy drewna i wyszlifowanie podłogi, aż znów będzie gładka i idealna. Potem trzeba ją jeszcze pokryć olejem lub lakierem i znów można się cieszyć piękną podłogą, która nadaje się do odnawiania wielokrotnie.