Press "Enter" to skip to content

Czym jest wigofil?

Maniek Legowski 0

 

Z wigofilem, nawet jeśli nie kojarzymy nazwy, spotkaliśmy się z pewnością nie raz w życiu. Jest to włóknina polipropylenowa, osiągana poprzez produkcję metodą spunbond. Służy ona do produkcji różnego rodzaju pokrowców, toreb reklamowych czy też siatek na zakupy. Wykazuje się silną wytrzymałością na rozciąganie oraz rozdarcie.

Zastosowanie wigofilu w krawiectwie

wigofilZ pewnością każdy kojarzy materiał pokrywający tył kanapy. Jest nim właśnie wigofil, który sprawdza się w tym przypadku jako forma ochrony. W obuwnictwie i kaletnictwie z kolei wykorzystywana jest jako materiał podszewkowy bądź materiał na przekładki i kieszonki w produkcji galanterii skórzanej, jak portfele czy torebki. Miejsce zastosowanie w głównej mierze zależy od gramatury materiału. W przypadku branży meblarskiej najlepiej sprawdzi się gramatura 15g/m2. Wówczas wykorzystywana jest do celów technicznych oraz osłonowych. W przypadku meblarstwa służy jako element separacyjny warstw, nadając im tym samym poślizg. Co ciekawe gramatura ta doskonale sprawdza się także w rolnictwie. Wówczas stosowana jest jako agrowłóknina, której zadaniem jest ochrona roślin przed szkodnikami. Ponadto znacząco przyspiesza proces wegetacji. Jako podbitka mebli swoją rolę najlepiej spełni wigofil o gramaturze 50g/m2. Świetnie sprawdza się także jako materiał do obszywania sprężyn materacu. Wyściółkę pomiędzy materiałem obiciowym a wypełnieniem mebla stanowi wigofil o gramaturze 70g/m2. Ponadto wykorzystywany jest jako pikowanie tkanin obiciowych. Tego rodzaju wigofil także sprawdza się doskonale jako obicie tyłów ścian mebli.

Dzięki licznym zastosowaniom wigofil jest materiałem z którym mamy do czynienia właściwie każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że jest ona wysoce wrażliwy na ciepło, szczególnie materiały o niższej gramaturze. Unikajmy zatem kontaktu z urządzeniami o wysokiej temperaturze, jak na przykład żelazko. Prasowanie torby na zakupy z tego materiału nie będzie najlepszym pomysłem.