Press "Enter" to skip to content

Celowniki do polowań

Gracjan Lukierski 0

Spośród wszystkich akcesoriów do karabinów używanych do polowań, najbardziej popularna bywa optyka celownicza. Pozwala ona myśliwym lepiej namierzyć zwierzynę i wycelować, by oddać strzał na nierzadko znaczne odległości. Ze wszystkich typów obecnie dostępnej optyki, najczęściej wybieraną przez myśliwych jest luneta.

Luneta celownicza do polowań

lunety myśliwskieZaletą lunet jest duże powiększenie obrazu, dzięki któremu myśliwy może obserwować zwierza z dużej odległości, samemu pozostając niezauważonym, co bywa nieocenioną przewagą podczas polowania. Myśliwy może również ocenić czy obserwowany cel faktycznie jest zwierzyną, czy przypadkową osobą, dzięki czemu może zapobiec nieraz śmiertelnemu wypadkowi. W odróżnieniu do modeli wojskowych, lunety myśliwskie posiadają mniejsze zbliżenie, bardziej dopasowane do stosowanej przez myśliwych broni, nie mającej dalekiego zasięgu jakim cechują się karabiny stosowane przez wojsko. Są również lżejsze, nie dodając dodatkowego obciążenia do wagi samego karabinu, często dość ciężkiego, oraz mniejsze, z racji niewielkiej ilości optyki. Modele myśliwskie są najczęściej wyposażone w szybki antyrefleksyjne lub osłony nie odbijające światła słonecznego, które pomagają myśliwemu pozostać u ukryciu podczas obserwacji zwierzyny. Są także wodoodporne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, mogące zdarzyć się podczas polowania w trudnym terenie. Ze względu na zastosowanie, modele myśliwskie zwykle pozbawione są zaawansowanych technicznie dodatków, mogących łatwo ulec uszkodzeniu.

Od wielu lat dostępne są również uniwersalne mocowania, kompatybilne z szynami montażowymi obecnymi w niemal każdym nowoczesnym karabinie myśliwskim. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dopasowanie odpowiedniej lunety do używanej broni zależy wyłącznie od wygody i preferencji użytkownika.