Press "Enter" to skip to content

Biuro konstrukcyjne i jego projekty

Justyna Zawicka 0

Pewnie każdy jak był w dużym mieście widział ogromne wieżowce. Ja też takie widziałam. Zwłaszcza wrażenie robią te wieżowce, które położone są za granicą. Tam wieżowce stoją tuż obok siebie i jest ich mnóstwo.

Praca w biurze konstrukcyjnym

Biuro konstrukcji

U nas w kraju też można parę spotkać, ale tylko i wyłącznie w dużych miastach jak na przykład w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i tak dalej. Niedawno byłam za granica i miałam okazję zobaczyć taką konstrukcje wieżowca bez wykończenia. To był niesamowity widok. Wyobraźcie sobie projekty konstrukcji takich wieżowców, sama ich prezentacja też musi być wyjątkowa oraz ciekawa. Na pewno architekci się bardzo napracują, aby stworzyć projekt wieżowca. Biuro konstrukcyjne Warszawa ma przecież nie lada wyzwanie. Nie udało mi się podejść do budowy takiego wieżowca, ale ze wzniesienia mogłam dostrzec, że nad realizacją projektu pracuje mnóstwo osób. Nawet sami architekci są na miejscu budowy. Poznałam ich po tym, że byli w garniturach i kaskach, a wokół nich były liczne białe, duże papiery. Pewnie mieli ze sobą projekty. Projektowanie konstrukcji tak ogromnej budowli nie jest łatwe. Przecież składa się ona z metalowej konstrukcji, która musi być odporna na wszelkie wstrząsy i nie ulegać silnym bocznym wiatrom. Konstrukcja ma zapewnić stabilność budynku. Wieżowiec wyglądał, jakby był wykonany cały z dość grubego, pomarańczowego drutu. Z daleka wydawały się takie cienkie, ale z bliska były dość potężne. Biuro konstrukcyjne musi umieć pracować pod presją czasu i odpowiednio dostosowywać projekt wieżowca do napotkanych przeciwności.

U mnie w miejscowości jest takie biuro projektów konstrukcji, ale ono nie zajmuje się budowaniem wieżowców. Raczej zajmuje się takimi niskimi konstrukcjami. Każda konstrukcja musi być przemyślana, bez wyjątku.