Press "Enter" to skip to content

Bezpieczna rozdzielnica budowlana

Maniek Legowski 0

N placu budowy znajdziemy wiele specjalistyczny maszyn i urządzeń, które wymagają podłączenia do gniazdka zasilającego. W celu zapewnienia stałego źródła zasilania elektrycznego stosowane są rozdzielnice, które mają szerokie zastosowanie.

Jakie mogą być rozdzielnice?

rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniamiRozdzielnice elektryczne są wykorzystywane do tymczasowego zasilania w energię elektryczną miejsca, gdzie nie ma sieci, do której nie można się podłączyć. Są one przeważnie wykorzystywane przez firmy budowlane, remontowe, na targach, campingach czy w warsztatach samochodowych. Rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniami może posiadać gniazdka siłowe szesnasto lub trzydziestodwuamperowe, gniazdka elektryczne oraz miejsca na dodatkowe zabezpieczenia. Dostępne w sprzedaży rozdzielnice różnią się budową, konstrukcją, zastosowanymi zabezpieczeniami czy modułami pomiarowymi. Ponadto dostępne są stacjonarne lub przenośne modele, które mają różne zastosowanie. Rozdzielnice mogą mieć obudowę z blachy aluminiowej, która nie utlenia się, czyli nie koroduje, stali stanowiącej blachę kwasoodporną, materiału termoutwardzanego czy z tworzyw termoplastycznych takich jak poliwęglan. Większość z nich jest odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, mróz czy promieniowanie słoneczne, zatem można je stosować wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Dzięki zastosowanym zabezpieczeniom, nie ma ryzyka porażenia prądem ani wystąpienia przepięć w obwodach. Dla dokładnego kontrolowania zużywanej energii najlepsze są rozdzielnice z licznikiem.

Wybór idealnej rozdzielnicy nie jest prosty, ponieważ znajdziemy na rynku przynajmniej kilkadziesiąt modeli. Ważne są parametry techniczne, które powinny pasować do przewidywanego zastosowania. Najtańsze modele kupimy już za niecałe czterysta złotych.