Press "Enter" to skip to content

Automatyka bram jako oś integralności systemów sterujących

Dorota Romańska 0

 

Systemy sterujące procesami na drodze eksploatacji nowoczesnych obiektów budowlanych są odpowiedzią na zapotrzebowanie modyfikowania i usprawniania algorytmów komputeryzacji poszczególnych komponentów zespołów instalacji inteligentnych. Jednym z nich jest również wdrożenie coraz bardziej zaawansowanych programów koordynujących bramy automatyczne.

Modyfikacja procesów sterowania bramami automatycznymi

bramy automatyczne WarszawaPoczątkowo proces automatyzacji bram opierał się głównie na zastosowaniu systemów pneumatycznych z siłownikami oraz kodowaniu pilota sterującego procesem otwierania i zamykania drogi przejazdu. Stopniowo rozwiązanie to ulegało coraz bardziej zaawansowanej modyfikacji, a zastosowanie algorytmów znajdywało praktyczne zastosowanie na drodze tworzenia kompatybilnych systemów koordynujących procesy eksploatacji budynków. Wracając do bram automatycznych, jak już wcześniej wspomniałam początkowo bazowaliśmy przede wszystkim na programowaniu pilota kodującego zakres działania naszej bramy. Jednakże rozwiązania tego typu stopniowo ulegały modyfikacji, żeby zniwelować konieczność pamiętania o naszym narzędziu sterującym czy konieczności regularnego ładowania lub wymianie baterii. Naprzeciw konsumentom wdrożono takie usprawnienia jak np. bezpośrednie połączenie współrzędnych naszego pojazdu z systemem sterującym bramą, który koordynuje algorytm zarządzany przez komputer pokładowy, dzięki czemu nie tylko do zera udało nam się skrócić czas oczekiwania na otwarcie bramy, ale również umożliwiło to zwiększenie pola zasięgu współrzędnych, które w przypadku rozwiązania z zakodowanym pilotem bywało kłopotliwe. Ponadto idea tworzenia integralnych systemów zarządzających opiera się na koncepcji programów samouczących się, co oferują np. bramy automatyczne Warszawa.

Zamysł tego typu algorytmów opiera się na możliwości samodoskonalenia systemu koordynującego pracę inteligentnych instalacji stosowanych w nowych koncepcjach budownictwa. Ponad to zniwelowało to możliwość potencjalnych zacięć podczas otwierania jak np. w przypadku starszych rozwiązań.